Sebeobranné kopy ve Wing Chun Kung Fu

Články o Wing Chun » Sebeobranné kopy ve Wing Chun Kung Fu

Sebeobranné kopy ve Wing Chun Kung Fu

1.11.2023 20:16

Přední kop (Front Kick)

Nejjednodušší kop ve Wing Chun a zároveň jeden z nejefektivnějších. Může být proveden z přední nebo zadní nohy, když jste v bojovém postoji (například v Biu Ma, jak je popsáno v Chum Kiu). Kop z přední nohy je velmi rychlý, ale není tak silný jako kop z zadní nohy, který je o něco pomalejší. Rozdíl je podobný rozdílu mezi přímým úderem a úderem s otočením (jeden je rychlejší, druhý silnější). Jedná se o stejný kop, ale může být použit k různým účelům v závislosti na tom, co je v daný okamžik důležité (rychlý dosah cíle nebo větší síla). Přední kop obvykle míří na koleno, rozkrok, holenní kost nebo kotník. Přední kop zasahuje patou nohy. Stejně jako u úderu by kop neměl být natahován. Pata (na rozdíl od kolene) by měla směřovat přímo k cíli, protože to je nejrychlejší cesta. Kop lze použít k zastavení útoku někoho, kdo na vás útočí úderem nebo pokusem o svalení, což můžeme vidět například v UFC, kdy Brando Vera zabrání svalení kopem, jak je vidět vpravo.

Přední kop může být také použit k útoku na nepohyblivý cíl jako odváděcí manévr při získávání kontroly nad rukama a úderem. Běžnou kombinací je přední kop na obě dvě ruky soupeře (double Pak Sau) a úder. Přední kop lze také použít k protiútoku po obraně proti úderu. Běžně se používá k udeření do strany kolena, což má za cíl zničit kloub kolene a pomoci získat kontrolu nad bojem.

Kop do strany (Side Kick)

Kop do strany útočí na stejné části těla jako přední kop, konkrétně na koleno, holenní kost, rozkrok nebo kotník. Stejně jako u předního kopu se používá pata nohy (nebo v některých školách ostří nohy). Kop do strany se nachází v figurálním cvičení s panákem (dummy form). V praxi se často používá po předním kopu, pokud soupeř zkouší obejít Wing Chun praktikanta. Může být také použit k udeření do druhé nohy soupeře po použití předního kopu.

Důležité je poznamenat, že kop do strany má největší dosah ze všech kopů ve Wing Chun (nebo úderů), což může být užitečné při udržování vzdálenosti od lidí. Nicméně kvůli faktu, že tento kop zahrnuje otočení kyčlí, neměl by být používán jako vstupní technika, protože by mohl být lehce obejitý, což by praktikanta vystavilo protiútokům.

Další kopané techniky Wing Chun má několik dalších kopů, z nichž většina jsou variace na kop do strany nebo přední kop. Tan Kick nebo Lifting Kick, prováděný například  v Chum Kiu, je trochu odlišný a slouží k obraně. Existuje také zvedání nohy v kombinaci s dvojitým Lap Sau, což lze použít k svalení soupeře. Bong Kick je další obranný kop, který obvykle není vyučován. Bong Kick se dříve trénoval na Moi Fa Joig (3 sloupy zaražené do země, tvořící trojúhelník). Nicméně, když se Ip Man přestěhoval z Číny do Hongkongu, stalo se nepraktickým najít místo, kde by bylo možné sloupy do země zapíchnout. Tento kop je téměř jistě nejtěžší provést, vyžaduje jak správný čas, tak správnou pozici. Wing Chun Akedemie  je jednou z mále škol, kde tento kop skutečně používají k obraně proti kopu a následnému protiútoku v jednom pohybu nohou

Komplexní povaha této kopané techniky může být dalším důvodem, proč byla téměř opuštěna většinou programů výuky Wing Chun.